Poleć znajomym

Chleb pszenno-żytni śniadaniowy

Jak zbierać punkty?

Autor: (15192 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: sisters4cooking

Dzisiejszy przepis znalazłam na Slow Food. Pierwszy raz dokarmiałam zakwas kilkukrotnie przed pieczeniem. Wydłuża to nieco cały proces wypieku chleba, ale jednocześnie wprowadza pewien rytuał, co bardzo mi się spodobało. Chleb jest pyszny, z delikatnym środkiem i chrupiącą skórką.

Sposób przygotowania

 1. Zakwas dokarmić trójstopniowo czyli:

 2. karmienie pierwsze to łyżka zakwasu żytniego i 200g mąki żytniej 720, 200ml wody

 3. karmienie drugie po 10 godzinach tak samo jak pierwsze

 4. karmienie trzecie po 10 godzinach 50g mąki i 50 ml wody

 5. Zaczyn odstawić na 4 godziny, po czym odłożyć dwie łyżki na następne pieczenie. Dokarmianie powinno się zmieścić w dobie, ale nie trzeba rygorystycznie przestrzegać czasu poszczególnych faz. U mnie doba przedłużyła się do trzydziestu kilku godzin, z powodu nieprzewidzianych okoliczności, ale nie zaszkodziło to ciastu.

 6. Ciasto właściwe:

 7. * zaczyn

 8. * 300 g mąki poznańskiej

 9. * 300 g mąki krupczatki

 10. * 300 ml mleka

 11. * 2 łyżeczki soli morskiej

 12. * 3 łyżeczki miodu leśnego

 13. * 2 łyżeczki occtu balsamicznego

 14. * owoce jałowca ( zrezygnowałam z ich dodania )

 15. Sól, miód i ocet rozpuścić w letnim mleku. Łączymy wszystkie składniki i dokładnie wyrabiamy ręcznie lub maszynowo ok 15 min. Odstawiamy ciasto na ok 45min by odpoczęło. Jeszcze raz przez 5 min wyrabiamy ciasto i przekładamy do keksówek wysmarowanych masłem i posypanych otrębami. Smarujemy wierzch wodą, przykrywamy ściereczką i odstawimy do wyrośnięcia. U mnie to trwało nad wyraz szybko ok. 2 h i nie wiem czy to zasługa lekkiej krupczatki czy zakwas tak urósł w siłę. :)

 16. Wstawić do zimnego piekarnika i rozgrzać go do 230ºC po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190ºC i piec ok. 40 minut, ale trzeba obserwować i sprawdzać, bo piekarnik piekarnikowi nierówny. Wstawianie do zimnego piekarnika powoduje, że chleb jeszcze troszkę wyrośnie.

 17. U mnie chleb był gotowy już po 30 minutach pieczenia.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.